Archívy: Predstavenia
Zoznam eventov
Michal Heriban: JA SOM PLACEBO
Michal Heriban skúma v introspektívnom sóle Ja som placebo relativitu prítomného okamihu. Kladie si otázku ako pamäť, podvedomie a návyky vplývajú na naše konanie, na vnímanie seba samého a toho, čo nás obklopuje. Zaujímavo rozvrstvený priestor – plátno s projekciou, zrkadlo, košele zavesené na stene, vytvárajú dojem viacdimenzionálnej reality, miesta, kde vieme nahliadnuť do minulosti, kde sme sami so sebou, kde sa nebojíme odhaliť – naozaj alebo len zdanlivo. V dynamickej a fyzicky náročnej choreografii precízny a štruktúrovaný pohyb strieda improvizácia, podobne ako v živote – ak dokážeme usporiadať a prehodnotiť minulé veci, máme sa o čo oprieť pri nečakaných výzvach prítomnosti.
Mira Kovářová
Tanečno-vizuálna performance s originálnou choreografiou Michala Heribana a pôvodnou sugestívnou hudbou Jozefa Vlka skúma tému ľudskej pamäti, automatizované správanie uložené v podvedomí, nevedomé návyky a vedomé programovanie. V troch epizódach a troch pohybových prístupoch diváci pozorujú, ako sa správa pamäť tela, štruktúrovaná choreografia a improvizácia vo vzájomnom flow.
Koncept: Michal Heriban
Choreografia: Michal Heriban
Účinkujúci: Michal Heriban
Svetelný design: Veronika Malgot, Kristýna Hauptová
Hudba: Jozef Vlk
Zvukový design: Ondrej Geče
Kostýmy: Andrea Pojezdálová
Scénografie: Michal Heriban
Produkcie: Michal Heriban, Veronika Malgot, Divadlo Jedným Dychom
Propagácia, PR: Michal Heriban
odchod autobusu do Bratislavy
odchod autobusu do Banskej Bystrice
registrácia
work program & networking
Reflexia predstavení 3. Ročníka Slovenskej tanečnej platformy
work program & networking
MOVING DANCE – How Can We Work Together? – možnosti spolupráce v krajinách V4 regiónu
work program & networking
MOVING DANCE Pitching Session – 12 projektov z V4 krajín
work program & networking
MOVING DANCE: Infraštruktúra pre tanec v krajinách V4
Marta Poláková a kol.: WALKING SONGS
Dielo Walking Songs vznikalo formou kolektívnej tvorby. Na javisko prináša vizuálne atraktívnu projekciu, živú hudbu a tanec, všetko namiešané niekedy viac a inokedy menej organicky v kvalitnej interpretácii tanečných a hudobných umelcov. Inscenácia má tri časti odlišné svojou poetikou a atmosférou. Prvej dominujú skôr metaforické obrazy, podporené pohybom, projekciou a krátkymi slovnými reflexiami interpretov. Druhá časť je hravá, prináša brilantne zvládnuté a živé interakcie hudobníkov s tanečníkmi. Záveru inscenácie dominujú interpretačné výkony tanečníkov, ktoré sú dôkazom ich virtuozity nielen v pohybovom, ale i slovnom prejave. Ambiciózny projekt Marty Polákovej naplno využíva potenciál tvorcov, priestorové i technické možnosti divadla Aréna, aby komunikoval divákovi nevyhnutnosť spolupráce a slobodného rozhodovania sa.
Mira Kovářová
Walking Songs spája súčasný tanec, živú hudbu a vizuálnu projekciu do jedinečného umeleckého dialógu. Každé z médií prináša svoj vlastný jazyk, ktorým odkrýva zámery, reflexie a pocity tvorcov, pretransformované do metaforických obrazov. Niekedy hravo, inokedy naliehavo komunikujú nevyhnutnosť spolupráce a slobodného rozhodovania. Predstavenie vzniklo formou kolektívnej tvorby a ponúka jedinečný pohľad na možnosti aktívneho vnímania – hru s telom, priestorom, časom, tichom a slovom. Divákom dáva možnosť slobodne objavovať ich nekonečné vzájomné prepojenia a z nich vznikajúce významy. Tvorcovia a zároveň performeri počas predstavenia intuitívne reagujú na seba a na dramaturgickú štruktúru, ktorá im poskytuje priestor pre kreatívne rozhodovanie v prítomnom okamihu. Na predstavení spolupracovali renomovaní slovenskí tanečníci a tanečnice a vynikajúci slovenskí hudobníci, ktorí sa venujú otvorenej forme tanečnej a hudbnej performancie.
Koncept: Marta Poláková
Choreografia a tanec: Lívia Balážová, Silvia Bakočková, Marta Poláková, Andrej Petrovič, Andrej Štepita
Hudobná kompozícia a performancia: Tibor Feledi (klavír), Martina Kamenská (klarinet), František Výrostko ml. (kontrabas)
Vizuál: Branislav Vincze
Kostýmy: Viktória Kubicsková
Svetelný dizajn: Robert Polák
Dramaturgická spolupráca: Saša Sarvašová
Lucia Holinová: SEN
SEN choreografky Lucie Holinovej a spoluautorky námetu Zuzany Očenášovej-Vasičákovej prináša príbehy snívania, nočné mory, utajené túžby, obavy a nenaplnené predstavy o sebe. Sny sa v abstraktných obrazoch nespútané odvíjajú vo svojej vlastnej logike, intuitívne nastavenej funkčnosti absurdity. Do hudby Niny Pixel sa vnárajú zvukové rezonancie pozorovateľov-performerov hrajúcich na meditačné misky, sú akýmsi komentárom, drobné zmeny a posuny v hudbe sprevádzajú jemné ruptúry v dianí na javisku, nepredvídateľné zmeny atmosféry. Interpreti a spoluautori choreografie Lukáš Bobalik, Katarína Chilli Čillíková, Daniel Raček, Paulína Šmatláková vnášajú do detailne nastaveného pohybového konceptu to najlepšie z ich rôznorodého tanečného backgroundu. S ľahkosťou sa ich tanec akrobaticky prenáša do stavu beztiaže, aby ho vzápätí splnokrvnili v hiphopových sekvenciách, či rozbúrili atmosféru dramatickosťou expresívneho výrazu. Úlohu mediátora sa bravúrne zhostil Daniel Raček, ktorý vo svojom sóle s maskou (Jozef Kurinec) skoncentroval viacdimenzionálnosť snového sveta. Kostýmy Veroniky Keresztesovej spolu so sveteným dizajnom Róberta Poláka vytvorili magickú vizuálnu symbiózu, hravo pracujúcu so znepokojujúcimi detailmi, či provokujúcimi kontrastmi. Holinová sa vo svojom projekte vyhla melancholickým tónom, sebavedomo sa pohybuje na tenkej hrane medzi zázrakmi a realitou. Plynulosť pohybu v sebe integruje tok času, v ktorom sa minulosť, prítomnosť a budúcnosť vymykajú z lineárnej osi, hrajú sa z percepciou diváka.
Monika Čertezni
Choreografka s tanečníkmi s rôznym tanečným backgroundom od súčasného tanca, street dance, cez bojové umenia a klasický tanec a v odlišnom veku priniesla do predstavenia svieži pohybový kontext, zjednotený meditatívnymi obrazmi, počas ktorých sa tanečníci menia na hudobníkov, hrajúcich v sede na krištáľových misách. Hlavnou tematickou líniou predstavenia je abstraktnosť a absurdnosť snov, ich mnohovýznamovosť, ktorá čerpá z biologických procesov, intuície, no predovšetkým z nekonečného množstva príbehov, ktoré sa dejú počas okamihov snívania a ktoré môžeme zažiť jedine v spánku. Autorkou hudby k inscenácii je slovenská producentka a dídžejka, žijúca v Berlíne Nina Pixel. Vo vlastnej tvorbe smeruje od techna k temného doom ambientu s využitím folklórnych a tradičných prvkov. Téme snov a spánku sa venuje už niekoľko rokov, komponuje hudbu aj pre takzvané spiace koncerty, kde sú ľudia v bdelom stave celú noc.
Réžia a choreografia: Lucia Holinová
Tanec a pohybový materiál: Lukáš Bobalik, Daniel Raček, Paulína Šmatláková, Katarína Čillíková
Hudba: Nina Pixel
Ideový námet: Zuzana Očenášová Vasičáková
Kostýmy: Veronika Keresztesová
Svetelný dizajn: Robert Polák
Maska: Jozef Kurinec
Projekcia: Jozef Miklós
Produkcia: RESERVA, o. z.
Predstavenie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, predstavenie vzniklo s podporou Telocvičňa – Rezidenčné centrum pre tanec, BSK a Nová Cvernovka.