Ceren Oran / Moving Borders / Tanečno: THE URGE

štvrtok, 01.06.2023, 17:00 — 17:30, Stará tržnica (námestie)

Simultánne tanečné predstavenie vo verejnom priestore, inšpirované improvizáciou z obdobia lock-downu. „The Urge” čerpá inšpiráciu z frustrajúceho zážitku rok a pol trvajúcej pandémie a odlúčenia a transformuje ju v čosi vysoko vitálneho, v najlepšom slova zmysle nákazlivého – v zdieľaní radosti, energie, fascinácii pohybom, v intenzívnom zdieľaní okamihu v priamom kontakte s divákom vo verejnom priestore. Choreografia Ceren Oran kombinuje energiou nabité, synchrónne tanečné pasáže s osobitými improvizovanými sólami jednotlivých tanečníkov. Ich dynamiku a meniaci sa rytmus celého diela určuje pulzujúca elektronická hudba dlhoročného spolupracovníka Oran a živá improvizácia Roba Kolářa. Táto extatická kombinácia zvyšuje napätie medzi tanečníkmi a hudobníkmi, jednotlivcom a masou.

„Tancovať vo verejnom priestore pre mňa znamená zbaviť sa pohodlného divadelného prostredia, ísť s kožou na trh a osloviť predovšetkým tých potenciálnych divákov, ktorí by inak na súčasný tanec v žiadnom prípade neprišli. Verím vo fascinujúcu, nákazlivú a inšpirujúcu silu súčasného tanca a som hlboko presvedčená, že tanec má byť dostupný pre každého – kedykoľvek a kdekoľvek.”
Ceren Oran

Predstavenie vzniklo replikáciou v rámci konceptu sustaineable touring uvedením spoločného predstavenia „The Urge Grows“.
Slovenskú verziu predstavenia uvádza kolektív Tanečno a na českej produkcii sa okrem MOVE Ostrava na organizácii podieľa Divadlo na Cucky a plzenská Moving Station.

 

Koncept, choreografia: Ceren Oran
Choreografická spolupráca: Maayan Reiter, Rotem Weismann
Dramaturgická spolupráca: Karolína Hejnová
Vznik projektu: Ceren Oran & Moving Borders, MOVE Ostrava a Tanečno
Tanec: Miriam Budzáková, Matúš Szeghö, Paulína Šmatláková, Andrej Štepita, Lukáš Záhorák
Hudba: Hüseyin Evirgen
Živý hudobný doprovod: Lenka Molčányiová

 

* vstup voľný

Tanečno

Občianske združenie Tanečno je združenie mladých ľudí pôsobiacich v oblasti umenia, kultúry a komunitného organizovania. Celoročné aktivity sa odvíjajú najmä od organizácie Oravského festivalu tanca a pohybu – Tanečno, ktorý má za sebou šesť úspešných ročníkov. Medzi zámery občianskeho združenia patrí rozvoj, vytváranie a zachovanie kultúrnych hodnôt a podpora vzdelávania v oblasti kultúry a umenia. Tieto zámery združenie napĺňa aj vytváraním celoročných umeleckých a edukačných aktivít najmä v oravskom regióne. Združenie pôsobí aj ako tvorcovský a performatívny kolektív (Passing/station, The urge grows, YOLT, Antrophos Anthem, Gentle man, Na hlásku, Be off…).

Yuri Korec & co: SAPIENS TERRITORY

sobota, 03.06.2023, 20:00, Nová Cvernovka (exteriér)

Sapiens Territory je choreografia pre sedem tanečníkov, ktorá vznikla na základe spoločného dlhodobého výskumu na medzinárodnej úrovni.

Kde končí telo a kde začínajú šablóny, do ktorých ho každodenne vtesnávame? Je vôbec možné ich odlíšiť alebo za tie roky zrástli do neoddeliteľnej skrumáže, ako zlomená noha do sadry? Yuri Korec sa v diele Sapiens Territory zaoberá násilím, ktoré na sebe páchame, aby sme zamaskovali, kým sme. Ale aj násilím, ktoré nás chráni pred sebou samými či okolím, ktoré na nás skoro neustále upiera zrak. Choreograf so skupinou tanečníkov podrobuje tieto javy dôslednému skúmaniu zblízka. Pri takomto pohľade sa však rýchlo ukáže, že viac ako samotné rámce nás formuje to, ako sa voči nim vymedzujeme. Sapiens Territory si všíma momenty, kedy nás telo náhle zradí. Ak vôbec dokážeme byť sami sebou, bude to práve vtedy.

Koncept a choreografia: Yuri Korec
Choreografia a performancia: Silvia Bakočková, Jakub Cerulík, Jakob Jautz, Anja Naňová, Silvia Sviteková, Alica Šaling, Michal Toman
Dramaturgia: Ivana Rumanová
Scénografia a svetelný dizajn: Matúš Ďuran, Tomáš Hubinský
Hudba: Matúš Bolka
Produkcia: Skrzprst

 

* obmedzená kapacita 

** vstup pre registrovaných účastníkov Slovak Dance Platform zdarma  //  pre ostatných účastníkov je vstup možný po zakúpení vstupenky na festival BRaK (na tomto linku) a rezervácie miesta (na tomto linku)

Juraj Korec

V roku 2018 absolvoval Juraj doktorandský výskumný program na Vysokej škole múzických umení v Bratislave, kde od roku 2015 zároveň vyučuje. V súčasnosti sa zameriava na vlastnú tvorbu pod menom Yuri Korec & Co. Pod touto značkou uvádza tanečné tituly d-BODY-m (2017), Sólo nielen pre jedno telo (2018), Nesólo (2018) a Habibi 2196-18 (2018). Okrem mnohých ďalších aspektov nášho života ovplyvnil rok 2020 aj Yuriho prácu. Vrátil sa k Sólu nielen pre jedno telo, aby vytvoril jeho novú online verziu s názvom SNPJT.online (2020). Jeho posledné dielo – Sapiens Territory (2020) je predstavením siedmich tanečníkov, ktoré vyplynulo z ich spoločného dlhodobého výskumu na medzinárodnej úrovni. Pôsobí tiež v oblasti terapie – ROLFING®, Štrukturálna integrácia. V marci 2011 sa stal prvým certifikovaným Rolferom™ na Slovensku.

Reflexia platformy + rozlúčkový brunch

nedeľa, 04.06.2023, 11:00 — 13:00, Telocvičňa – Rezidenčné centrum pre tanec, Nová Cvernovka

Záverečná diskusia a dialóg o dielach s členmi dramaturgickej rady, tanečnými kritikmi a umelcami, ktoré facilituje dramaturg Yasen Vasilev.

Networkingové podujatie / Stretnutie a brunch s umelcami 

sobota, 03.06.2023, 11:00 — 13:00, Telocvičňa – Rezidenčné centrum pre tanec, Nová Cvernovka

Medzinárodné networkingové podujatie s brunchom, ktorého súčasťou je pitching, neformálne diskusie a prezentácie.

Odchod autobusu späť do Bratislavy

piatok, 02.06.2023, 22:10, Záhrada - Centrum nezávislej kultúry

Príchod okolo polnoci.

Cesta autobusom do Banskej Bystrice s Jarom Viňarským a Majou Hriešik

piatok, 02.06.2023, 16:00, A4 – Priestor súčasnej kultúry

Kurátorský audio sprievodca slovenskou súčasnou tanečnou krajinou, ktorý spríjemní cestu autobusom. Rozhovor dvoch priateľov, Jara a Maje, tanečníka neustále odchádzajúceho, ale napriek tomu lokálne angažovaného, a naturalizovanej tanečnej dramaturgičky a aktivistky, ktorá napriek tomu, že vyhára pre slovenský tanec, si pestuje svoj pohľad cudzinky. Navigácia po skúsenostiach kariéry rozprestretej medzi východom, stredom a západom Slovenska a ešte ďalej, rozprávanie o tom, aké to bolo, ktoré sľuby sa roztrúsili a čo sa zdá byť nádejné do budúcnosti. 

Ako môžeme spolupracovať vo vyšehradskom regióne?

piatok, 02.06.2023, 11:00 — 13:00, A4 – Priestor súčasnej kultúry

Vykroč do lesa

piatok, 02.06.2023, 10:30 — 12:30, A4 – Priestor súčasnej kultúry

Miesto začiatku prechádzky: A4 
Nechaj sa sprevádzať umelcami a privítať mestskými lesmi Bratislavy, vzdialenými len 15 minút od hlavného miesta konania. 
Nadýchni sa hlbšie, natiahni si nohy a myšlienky o niečo ďalej. 

Party Time

štvrtok, 01.06.2023, 21:30, A4 – Priestor súčasnej kultúry

Registrácia

štvrtok, 01.06.2023, 12:00 — 20:30, A4 – Priestor súčasnej kultúry