Ceren Oran / Moving Borders / Tanečno: THE URGE

štvrtok, 01.06.2023, 17:00 — 17:30, Stará tržnica (námestie)

Simultánne tanečné predstavenie vo verejnom priestore, inšpirované improvizáciou z obdobia lock-downu. „The Urge” čerpá inšpiráciu z frustrajúceho zážitku rok a pol trvajúcej pandémie a odlúčenia a transformuje ju v čosi vysoko vitálneho, v najlepšom slova zmysle nákazlivého – v zdieľaní radosti, energie, fascinácii pohybom, v intenzívnom zdieľaní okamihu v priamom kontakte s divákom vo verejnom priestore. Choreografia Ceren Oran kombinuje energiou nabité, synchrónne tanečné pasáže s osobitými improvizovanými sólami jednotlivých tanečníkov. Ich dynamiku a meniaci sa rytmus celého diela určuje pulzujúca elektronická hudba dlhoročného spolupracovníka Oran a živá improvizácia Roba Kolářa. Táto extatická kombinácia zvyšuje napätie medzi tanečníkmi a hudobníkmi, jednotlivcom a masou.

„Tancovať vo verejnom priestore pre mňa znamená zbaviť sa pohodlného divadelného prostredia, ísť s kožou na trh a osloviť predovšetkým tých potenciálnych divákov, ktorí by inak na súčasný tanec v žiadnom prípade neprišli. Verím vo fascinujúcu, nákazlivú a inšpirujúcu silu súčasného tanca a som hlboko presvedčená, že tanec má byť dostupný pre každého – kedykoľvek a kdekoľvek.”
Ceren Oran

Predstavenie vzniklo replikáciou v rámci konceptu sustaineable touring uvedením spoločného predstavenia „The Urge Grows“.
Slovenskú verziu predstavenia uvádza kolektív Tanečno a na českej produkcii sa okrem MOVE Ostrava na organizácii podieľa Divadlo na Cucky a plzenská Moving Station.

 

Koncept, choreografia: Ceren Oran
Choreografická spolupráca: Maayan Reiter, Rotem Weismann
Dramaturgická spolupráca: Karolína Hejnová
Vznik projektu: Ceren Oran & Moving Borders, MOVE Ostrava a Tanečno
Tanec: Miriam Budzáková, Matúš Szeghö, Paulína Šmatláková, Andrej Štepita, Lukáš Záhorák
Hudba: Hüseyin Evirgen
Živý hudobný doprovod: Lenka Molčányiová

 

* vstup voľný

Tanečno

Občianske združenie Tanečno je združenie mladých ľudí pôsobiacich v oblasti umenia, kultúry a komunitného organizovania. Celoročné aktivity sa odvíjajú najmä od organizácie Oravského festivalu tanca a pohybu – Tanečno, ktorý má za sebou šesť úspešných ročníkov. Medzi zámery občianskeho združenia patrí rozvoj, vytváranie a zachovanie kultúrnych hodnôt a podpora vzdelávania v oblasti kultúry a umenia. Tieto zámery združenie napĺňa aj vytváraním celoročných umeleckých a edukačných aktivít najmä v oravskom regióne. Združenie pôsobí aj ako tvorcovský a performatívny kolektív (Passing/station, The urge grows, YOLT, Antrophos Anthem, Gentle man, Na hlásku, Be off…).