Eva Urbanová: THE ESSENCE

štvrtok, 01.06.2023, 16:00, Štúdio 12

Ako sama Eva Urbanová inotajne uvádza, jej sólo je stvorené z lepkavej želatíny a ružových ruží a temných momentov a strašidelných tvárí a skákajúcich… The Essence je sólo v ktorom sa stretáva ostrá a priamočiara esencia tanečnice s hrejivou modro-fialovou hudbou skladateľa Aid Kida. The Essence je zároveň cestou k sebe samému, k podstate tanca aj ľudského bytia vôbec. Je kreatívnym angažovaným sólom mladej, pôvodom slovenskej umelkyne, v ktorom pôsobivo preukazuje vyzretosť svojho pohybového slovníka a poeticky prepája textovú a časovú rovinu choreografie. Inscenácia získala 1. miesto na tanečnej súťaži na Gdansk Dance Festival 2022 a tiež 2. miesto a Cenu publika na stuttgartskom festivale Solo-Tanz-Theater 2021.

„V sóle Essence Eva Urbanová potvrdzuje, že je napriek mladému veku vyzretá tanečnica. Jej pohyb je priamočiary, odhaľuje nám jej pocity, emócie a myšlienky. Je krehká a silná zároveň. Jednoducho, cez fyzický prejav, spontánne, dokáže vyjadriť to, čo je v jej vnútri navonok. Cez akýsi pohybový rituál hľadá stopy esencie seba samej, svojej či ľudskej podstaty. Dve ocenenia, ktoré za toto sólo v zahraničí získala sú len prirodzeným zhodnotením jej kvalít tak interpretačných ako aj tvorivých.“

(Miroslava Kovářová)

 

Choreografia, tanec: Eva Urbanová

Text: Eva Urbanová

Hudba: Aid Kid

Eva Urbanová

Eva Urbanová je slovenská tanečnica, choreografka a pedagogička. Vo svojich choreografiách sa zameriava na štúdium a kritiku mechanizmov sociálneho systému, posilnenia postavenia žien v spoločnosti a demonštráciu konceptu dualizmu. Sústreďuje sa na rozvíjanie vlastného osobitého tanečného štýlu, pričom sa inšpiruje súčasnou izraelskou tanečnou scénou a fyzickým divadlom. Jedným z jej hlavných úspechov je jej sólo „The Essence“, ktoré získalo 1. cenu na tanečnom festivale v Gdansku 2022 a 2. choreografickú cenu a cenu publika na medzinárodnej súťaži Solo Tanz Theater Stuttgart 2021.