Tomáš Danielis, Marek Godovič / Radical Empathy: CUSTOM VIEW

sobota, 03.06.2023, 18:30, Moyzesova sieň

Custom view je asistované sólo pre tanečníka a choreografa Tomáša Danielisa. Je kontempláciou Danielisovho života ako umelca pôsobiaceho v Rakúsku, Belgicku, Dánsku, Rusku, Chorvátsku a na Slovensku.
Jeho život a kariéra ako zámienka pre tanečnú esej vnorenú do torza nerealizovaného predstavenia. Rozprava o interpretáciách reality, otázkach slobody, vnímania vzťahov a dokonca aj základného ľudského správania sa v (nie až tak) odlišných kultúrach… Na základe rozsiahlej Danielisovej kariéry a živej dramaturgie Godoviča podávajú zmes rôznych tanečných jazykov podčiarknutých autobiografiou a komentárom. Spochybňovaním ich platnosti a dokonca aj samotného Danielisa dielo poeticky skúma spoločnosť, v ktorej všetci žijeme.

Predstavenie Custom View je úprimnou spoveďou zrelého tanečníka a choreografa Tomáša Danielisa, pôsobiaceho viac ako dvadsať rokov v mnohých umeleckých a kultúrnych prostrediach. To mu dáva mandát na ich komparáciu, ktorá však nie je len odťažitým výpočtom pozitív a negatív. Danielis nám svojim predstavením ponúka prostredníctvom vyváženej prítomnosti textu a pohybu pohľad do intímneho priestoru vlastnej tvorby a života, niekedy zhovievavý, inokedy dramaticky presný a ironický. Kontextualizuje povolanie umelca v našej spoločnosti, čím otvára mnoho zásadných otázok, týkajúcich sa zmyslu a potreby samotného umenia.“

(Petra Fornayová)  

 

Účinkujú: Tomáš Danielis, Marek Godovič

Tanec, text a svetelný dizajn: Tomáš Danielis

Live dramaturgia, text and manipukácia so scénou: Marek Godovič

Hudba: Vladimír Godár, Anthony Rouchier, Ľubomír Panák

Asistent: Soňa Kúdeľová

Grafika: Matej Lacko

Produkcia: Veronika Malgot

Tomáš Danielis

Tomáš Danielis tancuje medzi Bruselom, Grazom a Bratislavou. Jeho kreatívny fokus sa nachádza na priesečníku vizuálneho/digitálneho umenia s pohybom/tancom. Ako skúsený tanečník sa zaoberá pochopením a konceptualizáciou performance prostredníctvom priestoru. To ho doviedlo k skúmaniu svetla a k tvorivému úniku do fotografie. Pre každý zo svojich projektov vytvára špecifický súbor nástrojov a pohybového jazyka. Svoje diela uviedol vo viac než 25 krajinách. Je autorom predstavení Equilibrium (2017), Game (2018), Landscapes (2011), Suites (2016) Game (2018) a ďalších. Danielis pracoval pre cie.W.Dorner, cie.F.Ruckert, S.Waltz and guest as a guest, Granhoj Dans, A.Freyer Ensemble a dalších. Bol vedúcim pedagógom súčasnej skupiny Baletu Moskva, um. riaditeľom Int. Buehnenwerkstatt Festival Graz a IG Steiermark. Ako pedagóg pracoval pre HJS Amsterdam, Tanzhaus NRW Koln, TQW wien, Charleroi Danse Brussels, CODARTS, BrucknerUni Linz and many other.

Radical Empathy

Radical Empathy je umelecká skupina, ktorú sformovaná na jeseň 2021 Tomášom Danielisom ako reakcia na vývoj spoločnosti. Jej hlavným cieľom je podpora tvorby a distribúcie diel súčasného umenia ako sociologických sond. Radical Empathy sa zameriava predovšetkým na tvorbu performatívneho umenia (tanec a stand-up), originálnych textov (hlavne pre scénické umenie), fotografiu a mediálnu práce. Robí to bez geografického obmedzenia, ale so zreteľom (kritickým) na európsky región a udalosti v ňom. Prvými dielami, ktoré skupina vytvorila, boli Mainly Love – intermediálne predstavenie (21.10.2021 Biela Noc), Custom View – tanečné predstavenie v Moyzesovej sieni Bratislava (3. mája 2022), po ktorom nasledovala výstava fotografií Entelechiea v Artezke Detva (11. mája 2022). Na týchto 2 podujatiach sa podieľali Tomáš Danielis, Marek Godovič, Soňa Kúdeľová, Lenka Sršnová, Zuzana Husárová, Ľubomír Panák, Milan Slama, Anthony Rouchier, Samuel Velebný (ako kurátor výstavy). Vo svojej spoločnej práci použili, znovu použili a recyklovali okrem dokumentárneho materiálu aj diela Davida Bowieho, Pata Mathenyho, Vladimíra Godára, Gioachina Rossiniho a iných.